Таємнича та хвилююча Індія з традиціями, що не змінюються століттями, віруваннями, що виділяють своєрідний побут населення, звичаями, що так яскраво підкреслюють самобутність регіону, культуру харчування та пиття, захоплює не тільки мандрівників, але й любителів смачної кави. Купити каву Арабіка Індія, означає зануритися в насичений вир пряних смаків і заразом уявити себе на мить причетним до чарівної природи цього регіону.

Політика і географія кави в зернах Індії

Лібералізація економіки держави, що відбулася в 1990 роках, похитнула вплив Індійської ради з кави, що позитивно позначилося на якості та кількості, що випускається кави арабіка з Індії. Чільне місце цієї організації посіла Індійська асоціація виробників добірної кави, яка скасувала випуск збірної із різних сортів зерен кави. Тепер моносортну арабіку Індію Плантейшн визнано на міжнародному ринку, а багато підприємців постачають компаніям каву прямо зі своїх плантацій. Так підтримуються дрібні фермери Індії у своїх починаннях.

Що стосується географічних районів зростання високоякісної індійської кави, то це:

  • штат Карнатака;
  • Телішері;
  • Малабар;
  • Нілгіріс;
  • Асам;
  • деякі райони південного заходу держави.

Що таке «мусонна» арабіка Індія і в чому її краса?

Незабутній смак, колір та аромат кавових зерен Індії виходить завдяки природному впливу вологи на продукт. За старих часів помітили це так: везучи на кораблі дорогоцінні зерна до Європи кілька місяців поспіль, моряки виявили, що під природним впливом мусонних вітрів, які несуть багато вологи, зелені зерна стають жовтими. А смак у них тільки кращий від цього: багатий, обволікаючий, густий. До такого напою і звикли панове у країнах-отримувачах зерен.

З розвитком кораблебудування добиратися до Європи стали швидше, але кава втратила свою красу. Щоб не засмучувати любителів пряного індійського напою, було винайдено новий спосіб, що дозволяє досягти такого ж «мусонного» результату:

  1. у період мусонів зерна розсипають на відкритих площах шаром близько 15 см;
  2. сире повітря впливає ними 5 днів, а працівники часто розмішують матеріал для рівномірності;
  3. потім кава відправляється в мішки, і щодня протягом 7 тижнів її пересипають для проникнення теплого повітря до кожного зернятка;
  4. потім настає етап ручного сортування зерен.

 Продають «мусонну» каву з жовтня до лютого. На високоякісному товарі пишуть «Плантація арабіки», найкращою вважається категорія «А». Це і «Малабар АА», і «Мусонний Басанікалі». Окремим рядом стоять сорти «Пібері» та індійська робуста.

Вологий вітер цього тропічного регіону, як першокласний шеф-кухар піклується про приємний смак напою, що бадьорить, даруючи нам з вами чарівні миті за чашкою «мусонної» кави. У ньому завжди відсутня явна кислинка, нудотність і гіркота. Це цінують гурмани з усього світу, купуючи індійську арабіку. Спробуйте і ви одне з багатств цієї незвичайної країни - арабіка кава Індія Плантейшн.