Попри англійський термін, спосіб винайдено в Японії на початку XX століття. Через тривалий процес приготування для пуровера до початку XXI століття використовували вираз «кавова церемонія». Приблизно років 15 тому після реклами в пресі «кавова церемонія» розпочала поширення у світі.
Майже завжди для приготування кави протокою через вирву застосовується спеціальне обладнання японської компанії Харіо. Назва стала номінальною. Метод «пуровер» і метод «харіо» - це те саме. Приладдя для заварювання від фірми Hario можна замовити на нашому сайті в розділі «Аксесуари - Альтернативні засоби».
Короткий опис способу приготування кави методом пуровер
Воронка харіо встановлюється на будь-яку місткість. Краще використовувати спеціальний глечик Харіо - підігнані розміри горловин.
У вирву вставляється паперовий фільтр. Фільтри купуються окремо.
Засипається мелена кава, через гущу в місткість, що приймається, проливається гаряча вода.
Все. Кава протокою води готова. Час приготування 3-5 хвилин залежно від товщини фільтра та об'єму води.
Однак не зважаючи на простоту існує близько 10 важливих нюансів.
- Пуровер підкреслює смакові відтінки, тому вимоги до сировини високі. Рекомендується використовувати тільки зернову каву з давністю обсмажування зеленого зерна не більше 6-8 тижнів («свіже обсмажування»). Гарантією свіжості обсмажування є місцевий виробник. Не слід купувати зерно іноземних виробників – зерно могло пролежати до пів року. Лежале зерно втрачає ароматичні властивості. Крім того, напій із такого зерна має неприємну гіркоту.
- Обсмажування зерна для пуровера має бути середнім або світлим. У жодному разі не темним («французька» чи «італійська»).
- Використовувати лише чисту арабіку. Домішки робусти даватиме гіркоту. Крім того, робуста виділяє набагато більше вуглекислоти при заварюванні. Це створює технологічні незручності. Також вуглекислота, що виділяється, забирає з кави ароматичні речовини.
- Як було зазначено, пуровер підкреслює смакові особливості кави. Тому правильно використовуватиме моносорта територіального походження. Наприклад, у нашому магазині є легендарні моносорти середнього обсмажування Brasilia Santos та Columbia Excelso.
- Помел зерна для пуровера повинен бути середнім. Критерій – дрібніший за цукровий пісок, але не до стану пудри.
- Співвідношення кави та води за масою – від 1:15 до 1:18. Простіше кажучи, 20 г кави – на 360-380 мл (дві чашки). Або 30 г – на півлітра води.
- Воду для заварювання використовувати не тверду. Воду не доводити до кипіння - знімати на стадії пухирців, що підіймаються («білий ключ»).
- Важливо. Паперовий фільтр, вставлений у вирву, повинен бути повністю змочений гарячою водою для усунення «паперового» присмаку. Змочування відбувається протокою із того ж чайника, з якого буде заварювання. Тобто, води потрібно буде гріти як мінімум у 2 рази більше, у порівнянні з обсягом напою.
- Перед процедурою основної затоки гарячої води необхідно змочувати мелену каву на дні вирви для «розкриття» та ліквідації вуглекислого газу. Для змочування 20-30 г кави потрібно приблизно 50 мл води.
- Важливо. Наповнення вирви з фільтром водою повинно відбуватися не менш як хвилину тонким струменем по спіралі. Тому бажано використовувати чайники конструкції харіо. У них довгий і вузький вигнутий носик та потужна ручка для утримування. Звичайний чайник, а тим більше ковшик, для протоки не підійдуть. Також можна замовити чайники Hario на сайті в розділі «Аксесуари».
- Заварену каву рекомендується вживати не відразу, а дочекатися деякого охолодження. Так краще відчуваються нюанси смаку.